Bulwar Staromiejski w pigułce

Przestrzeń otwarta na ludzi, miejsce łączące biznes, sztukę oraz miejską rekreację.

2,6 ha powierzchni

14 budynków

480 mieszkań

4,5 m maks. wysokość kondygnacji

9 500 mkw powierzchni komercyjnej

 

Bulwar Staromiejski położony jest w centrum Wrocławia, w otulinie fosy miejskiej i rzeki Odry, przy pl. Jana Pawła II. Powstaje z myślą o zachowaniu wyjątkowej historii miejsca, które w przeszłości stanowiło ważny punkt spotkań wrocławian. Na ponad 2,5-hektarowym terenie znajduje się 14 budynków – w większości zabytków – o przeznaczeniu mieszkaniowym, biurowym oraz usługowym. Inwestycja jest przykładem różnorodności architektonicznej stolicy Dolnego Śląska – apartamenty przekraczające 4,5 metra wysokości, stanowiły będą ofertę dla koneserów nieruchomości, a kameralne biurowce – idealne miejsce na prestiżową siedzibę firmy. Z niemal 30 000 mkw. powierzchni użytkowej budynków, blisko 20 000 zaplanowano na cele mieszkaniowe (około 480 apartamentów o średniej wielkości 40 mkw.), a 9 500 zaprojektowano z przeznaczeniem komercyjnym.

Przestrzenna koncepcja Bulwaru Staromiejskiego zakłada stworzenie miejsca, gdzie z przyjemnością będzie się przebywać, żyć i pracować. Zabytkowe budynki, które są odświeżane pod nadzorem konserwatora zabytków, wraz z okalającymi je uliczkami mają przypominać przestronne miasteczko zachęcające do spotkań i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. W ramach inwestycji przewidziano m.in. rewitalizację nadodrzańskich bulwarów wraz z odświeżeniem promenady wzdłuż fosy i rzeki, wygospodarowanie miejsca na plażę miejską oraz aktywne strefy zdrowia, a także zachowanie parku ze starodrzewem. Teren będzie wyłączony z ruchu samochodowego, co umożliwi wkomponowanie w przestrzeń inwestycji czasowych instalacji artystycznych.

Historia

Bulwar Staromiejski to miejsce o znaczącym dla regionu potencjale historycznym. Najstarsze z obiektów pochodzą nawet z XVI wieku. Zabudowania stanowią dorobek kulturowy Wrocławia. i2 Development, przy współpracy z konserwatorem zabytków, rewitalizuje cenne obiekty, przywracając im ich pierwotny charakter.

Zabytki

Zabudowę Bulwaru Staromiejskiego charakteryzuje 14 obiektów, w większości odrestaurowanych zabytków, przedstawiających bogactwo architektoniczne Stolicy Dolnego Śląska. Prace archeologiczne prowadzone na terenie pozwoliły odkryć dobrze zachowane historyczne zabudowania fortyfikacyjne. Przykładem jest wyjątkowy na skalę europejską bastion kleszczowy z XVI wieku.

Work-life balance

Koncepcja Bulwaru Staromiejskiego zakłada stworzenie miejsca sprzyjającego integracji i tworzeniu więzi społecznych. Dlatego też przestrzeń modernizowana jest tak, aby mogły odbywać się tam liczne wydarzenia związane z kulturą i sztuką. Na terenie zaplanowano strefy zdrowia, plac zabaw dla dzieci, promenady wzdłuż fosy i rzeki, na której powstanie marina, ścieżki spacerowe i rolkowe oraz plażę miejską.

Lokalizacja

Niezaprzeczalnym atutem Bulwaru Staromiejskiego jest jego doskonałe położenie w otulinie rzeki Odry i fosy miejskiej. Inwestycja znajduje się w centrum Wrocławia, w dzielnicy Stare Miasto, na Przedmieściu Mikołajskim przy pl. Jana Pawła II.